GAMALI HAÇ İLE KIZIL YILDIZ ARASINDA TÜRKLER 

   

KünyeBelgesel | Kitap | Foto | Röportajlar

 
 

Neşe SARISOY KARATAY

TRT için hazırlanan ve muhtelif zamanlarda TRT kanallarında bölümler halinde yayınlanan, II. Dünya Savaşını tüm gerçekleri ile yaşayan Türk ve Müslüman Halklarının müthiş hikayelerini günümüze taşıyarak hafızalara kazınan “Gamalıhaç ile Kızılyıldız Arasında” adlı belgeselin genişletilmiş metin, belge, resim ve röportajlarla ile desteklenerek kitap haline getirilen Neşe Sarısoy Karatay‘ın eseri “Gamalıhaç ile Kızılyıldız Arasında Türkler” adı ile yayınlandı.

Kapak Tasarım: Okan AKYÜREK
Karton Kapak, Kitap Kağıdı, 450 sf. 14x21cm
Basım Tarihi: Nisan 2011
ISBN: 9789758759965

 


“Dünya Tarihi kitaplarında onlara yer verilmedi… İki ordu, iki sembol ve iki diktatör arasında can verdiler…. Cevdet, Osman, Mustafa . Kimse onların hayat öyküsünü filme almadı. Nazi rejimini anlatan yüzlerce filmde figüran bile olamadılar….

İşte Batılı tarihçilerin yok saydığı milyonlarca Müslüman’ın trajik hayat hikayesine bu kitapta tanık olacaksınız. İkinci Dünya Savaşı’nın acı bilançosu Hitler’in 17, Stalin’in ise 25 milyon insanın ölümünden sorumlu olduğunu gösterir. Tarih kitaplarında yer almasa da, Sovyetler Birliği’ndeki milyonlarca Türk ve Müslüman da bu savaşta acı çekti, yüz binlercesi sürüldü, yüz binlercesi öldü ve yüz binlercesi vatansız kaldı. İşte elinizdeki bu kitap, dünya tarihinin Alman Nazi ve Sovyet Kızılordu cephesi arasında unuttuğu; Azeri, Kazak, Kırım ve Kazan Tatarlarının, Çeçenler ve Kafkas Halklarının, Özbek, Türkmen, Ahıska Türkleri, Karaçay ve Kırgızların acı öykülerini dile getiriyor.

http://kaynakca.vatankirim.net/yayin.asp?YNo=186

 
 

www.gamalihac-kizilyildiz.com